Soczewki? Dlaczego nie!

Posted by Gośka On czwartek, 28 listopada 2013 0 komentarze

Wiele osób wciąż się waha między tradycyjnymi okularami a noszeniem komfortowych i dyskretnych soczewek. Wynika to z tego, że mimo wszystko obawiamy się soczewek. Dlaczego? Przeraża nas ich zakładanie, zdejmowanie, nie wiemy jak się z nimi obchodzić. A przecież to nic prostszego! Firma ACUVUE, jeden z producentów soczewek, które możemy dostać na polskim rynku udostępniła bardzo ciekawe i praktyczne wskazówki oraz filmik, które pokazują jak proste jest korzystanie z soczewek. 
Oto one:



Dla zdrowia Twoich oczu oraz wzroku bardzo ważne jest, by przed dotknięciem soczewek zawsze myć ręce:
• Umyj ręce mydłem – bezwonne, antybakteryjne mydła w płynie są lepsze niż mydła w kostce, które łatwiej ulegają zanieczyszczeniu
• Dokładnie spłucz mydło, aby nie dostało się do oka
• Wysusz ręce ręcznikiem, który nie pozostawia włókien, aby te nie dostały się na soczewki


Aby założyć soczewki, wykonaj kolejno następujące czynności:
1. Dokładnie umyj ręce, jak opisano wyżej
2. Spłucz soczewki płynem, w celu usunięcia osadu (jeśli używasz nowych soczewek lub jednodniowych ACUVUE®, nie potrzebujesz płynu - po prostu wyjmij je z opakowania)
3. Aby zapobiec pomyleniu soczewek, dobrze jest zawsze zaczynać zakładanie i zdejmowanie od prawego oka
4. Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego, sprawdzając znacznik strony, aby upewnić się, czy soczewka nie wywinęła się na drugą stronę
5. Drugą ręką przytrzymaj górną powiekę, aby zapobiec mruganiu
6. Pozostałymi palcami ręki, którą nakładasz soczewkę, odciągnij dolną powiekę w dół
7. Spójrz w górę i delikatnie umieść soczewkę na dolnej części oka
8. Powoli puść powieki i na chwilę zamknij oko

Aby zdjąć soczewki, wykonaj kolejno następujące czynności:
1. Dokładnie umyj ręce, jak opisano wyżej
2. Spójrz w górę i odciągnij dolną powiekę w dół
3. Aby zapobiec pomyleniu soczewek, dobrze jest zawsze zaczynać zakładanie i zdejmowanie od prawego oka
4. Przybliżaj palec wskazujący do oka, aż dotkniesz dolnego brzegu soczewki
5. Przesuń soczewkę w dół, na białą część oka
6. Delikatnie ściśnij soczewkę za pomocą kciuka i palca wskazującego, a następnie wyjmij
7. W taki sam sposób postępuj z drugą soczewką


(powyższe materiały pochodzą z strony: http://www.acuvue.pl)


Widzicie jakie to proste?
Czy dalej się boicie? :)

Odpowiednia dieta na zdrowe oczy!

Posted by Unknown On środa, 27 listopada 2013 0 komentarze

Panuje opinia, że wzrok nie jest nam dany raz na zawsze, że nadchodzi taki moment w życiu, kiedy zaczyna się on psuć, a my zaczynamy gorzej widzieć. W tym przekonaniu jest wiele prawdy, jednak  z drugiej strony należy pamiętać o tym, że genetyka i starość to jedno, a drugie to nasze starania o to, by widzieć dobrze jak najdłużej. Nie brak przecież osób, które dobrym wzrokiem cieszą się przez wiele lat, do późnych lat okresu dojrzałości.

Dietowe korekty
Dieta, która zawiera za mało witamin i minerałów prędzej czy później odbije się nam czkawką. Może powodować nie tylko uczucie zmęczenia, osłabienia oraz problemy z koncentracją. Ubogie menu atakuje również bardzo wrażliwy organ, jakim jest wzrok.
Na szczęście można wiele zrobić, by wzrok nie psuł się tak szybko oraz by oczy nie męczyły się, powodując obniżenie jakości widzenia, w tym zmniejszenie ostrości wzroku.

Pieczywo razowe i ciemne ziarna
Co należy zrobić?Odstawić biały chleb. Najlepiej na stałe. Jasne pieczywo nie służy ani Twojej sylwetce, ani zdrowiu. Zamień je na pieczywo razowe, grube kasze i płatki wielozbożowe. Wszystkie te składniki są bogate w witaminę B, która jest jednym z podstawowych składników wspomagających prawidłową pracę nerwu wzrokowego. Są również bogate w selen i cynk, które działania profilaktycznie, zapobiegając ryzyku wystąpienia zwyrodnienia plamki.
Nabiał
Nie wybieraj odtłuszczonego nabiału zbyt często. Nie obawiaj się włączenia w dietę dwa-trzy razy dziennie tłustego nabiału. Możesz wybrać pełnotłusty twaróg, twarożek, śmietanę, czy jogurt. Zamiast dietetycznej margaryny można pozwolić sobie także na masło. Dzięki nabiałowi dostarcza się witaminę A, która jest potrzebna do tego, by widzieć kolory oraz by przeciwdziałać ewentualnym problemom z widzeniem po zmroku. Witamina A przeciwdziała kurzej ślepocie.



            Wątróbka i kukurydza
Witamina A występuje także w wątrobie, oleju rybim i kukurydzy. Oprócz wspomnianego wyżej działania, ma ona jeszcze inną korzyść – pozwala zachować odpowiednie nawilżenie oka, poprzez dbanie o wystarczającą produkcję śluzu. W ten sposób przeciwdziała tak zwanemu syndromowi suchego oka.
Oleje roślinne
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na dobry wzrok jest witamina E. Ta chroni przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej, prowadzącej do całkowitej utraty wzroku. Oleje roślinne bogate w witaminę E mogą być zastępowane także przez duże ilości zielonych warzyw, jak również produkty mleczne.
Warzywa dobre na wszystko
Na nasz wzrok doskonale wpływają takżewarzywa. Nie bez przyczyny zaleca się je jeść aż pięć razy dziennie. Oprócz marchewki, z której zalet można cieszyć się przez cały rok, do menu warto włączyć ciemnozielone i żółte warzywa. Nie zapominajmy o mniej popularnej u nas dyni. Wybierajmy także dobrej jakościpomidory oraz wzbogacajmy swoje potrawy ketchupem o minimalnej zawartości konserwantów. Wszystkie warzywa są doskonałym źródłem witaminy A, która ze względu na swoją bardzo ważną funkcję jest magazynowana w organizmie, by w okresach jej niedoboru w diecie móc korzystać z  tych wartości, które zostały zachowane.
Warto również pamiętać o sałacie, brokułach, kabaczku i zielonym groszku – doskonałym źródle luteiny, antyoksydantu, który wzmacnia siatkówkę oka. Jej odpowiednia ilość w diecie daje oczom dodatkową ochronę przed negatywnym wpływem promieniowania UV.  Dzięki temu luteina chroni przed zaćmą. Jest również bardzo pomocna w zachowaniu zdrowia oczu w przypadku osób często przebywających przed komputerem oraz przed ekranem telewizora.
Ile luteiny powinno być w diecie? Eksperci nie mają wątpliwości, że optymalna ilość to 5 mg luteiny (tyle znajduje się w pół szklance szpinaku). Luteina zmniejsza ryzyko uszkodzenia plamki żółtej oraz przeciwdziała zaćmie.
Dodatkowo wymienione wyżej warzywa są źródłem zeaksantyny, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne i chroni przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników. Jak często należy jeść produkty z zeaaksyntyną? Tutaj eksperci od żywienia dają jednoznaczną odpowiedź: każdego dnia! Codziennie należy jej dostarczać w ilości równej 1 mg, czyli tyle, ile znajduje się w czterech łyżkach kukurydzy.
Owoce
Każdego dnia w ramach deseru sięgaj po owoce. Dwa razy dziennie przekąska z czarnych jagód, borówek amerykańskich, aronii, czarnych porzeczek, cytrusów lub ciemnych winogron to odpowiednia ilość. W ten sposób dostarczasz wraz z dietą odpowiednią ilość flawonoidów oraz witaminy C. Dwie te substancje chronią przed uszkodzeniem plamki żółtej oraz mają działanie antyoksydacyjne, chroniące przed zbyt szybkim starzeniem się skóry. Systematycznie dostarczane mogą spowalniać proces pogarszania się wzroku obserwowany wraz z wiekiem oraz zmniejszać ryzyko uszkodzeń siatkówki. Dzięki nim można także zadbać o wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz o dotlenienie siatkówki.

Naukowcy są na tropie nowej metody rozpoznawania kłamstwa. Prawdę powiedzą nam oczy - a raczej sekwencje ich ruchów. 

Gdy kłamiesz, część reakcji twojego ciała możesz kontrolować. Część jest poza twoją wolą. W wielu przypadkach oszustwa uchodzą nam płazem. Badacze po raz kolejny wypowiadają wojnę kłamstwu. Tym razem szukają go w naszych oczach. 



W zastępstwie wariografu?

Amerykańscy naukowcy stworzyli oprogramowanie, które pozwoli zidentyfikować kłamcę na podstawie ruchów jego gałki ocznej. Wstępne testy wykazały, że w ponad 80 proc. przypadków urządzenie nie myli się - czytamy w artykule opublikowanym na łamach "Scientific American".

Zaprojektowane przez naukowców z Uniwersytetu Buffalo i Uniwersytetu Stanu Nowy Jork urządzenie rejestruje zmiany sygnałów emitowanych przez nasze oczy, gdy kłamiemy. Jak twierdzi kierująca badaniami Ifeoma Nwogu, system wykorzystuje techniki statystyczne. Szybkie algorytmy mogą wkrótce umożliwić wykrycie sygnałów niemal w czasie rzeczywistym.

Podczas badań naukowcy najpierw zebrali dane na temat naturalnych ruchów oczu uczestników, jak m.in. częstotliwość mrugania czy zmiany kierunku patrzenia. Następnie system porównał uzyskane wzory z ruchami oczu podczas kluczowego momentu przesłuchania, gdy część z badanych osób nie mówiła prawdy.

Interpretacja sygnałów niewerbalnych ma istotne znaczenie podczas przesłuchań, jednak opieranie się na wynikach, które prezentuje system może nie sprawdzić się w każdej sytuacji i nie zawsze doprowadzić do właściwych wniosków - przyznają naukowcy. Podobnie jak w przypadku wariografu, zwanego potocznie wykrywaczem kłamstw, narzędzia analizujące mimikę mogą czasami prowadzić do błędów.

Choć wstępne rezultaty były obiecujące, Nwogu zaznacza, że, aby mówić o statystycznym znaczeniu tych badań, testy muszą być przeprowadzone w większej grupie osób.

Na tropie kłamcy: kieruj się wrażeniami, a nie logicznym myśleniem?

Technika czasem zawodzi. Nasz mózg jednak jest doskonalszy niż komputery, umie analizować bardzo wiele informacji z różnych źródeł: z ciała czy przekazu werbalnego. Dlaczego więc nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać kłamstwo? Mózg dzieli się na dwie półkule: prawą i lewą. Każda z nich działa na trochę innych zasadach. Co to oznacza w praktyce? Lewa półkula jest logiczna. Odpowiada m. in. za racjonalne myślenie, szukanie sensu wypowiedzi, nadawanie znaczeń, łączenie faktów czy liczenie w pamięci. Aktywizuje się, gdy słuchasz. Prawa natomiast nie jest tak przyziemna, trochę buja w obłokach. Nie interesują jej fakty, a wrażenia, wyobraźnia i impresje. Analizuje informacje uzyskane niewerbalne, chociażby te płynące z ciała. Co to wszystko ma do kłamstwa? Otóż wiele. Ludzie przy ocenie zachowań innych korzystają z pomocy obu półkul. Lewa skanuje logikę tego, co ktoś mówi, prawa, ignoruje racjonalne przesłanki i patrzy na całą resztę. Wydaje się, że wielość informacji z różnych źródeł zwiększa naszą szansę na rozpoznanie oszustwa. Jak jest w rzeczywistości? Z badań wynika, że osoby z uszkodzeniami lewej półkuli racjonalistki z większym powodzeniem namierzają kłamców niż reszta zdrowej populacji. Jak widać logiczne wnioskowanie czasem przysłania nam prawdę i nie zawsze jest pomocne.

Ochrona oczu zimą

Posted by Unknown On niedziela, 24 listopada 2013 0 komentarze

Witam!

Nie tylko osoby o wrażliwych oczach powinny pamiętać o szczególnej ochronie wzroku zimą. Przebywanie na mrozie, wiatr oraz promienie słoneczne  odbijające się od śniegu sprawiają, że oczy są wyjątkowo podatne na podrażnienia. Ponadto zimą oczy męczą się znacznie szybciej . Krótszy dzień a więc konieczność korzystania ze świateł czy klimatyzacja w aucie zmusza je do nieustannego wysiłku. 



Kilka porad o których warto pamiętać!

Okulary przeciwsłoneczne także zimą
Lekarze okuliści proponują, a wręcz nakazują używania zimą okularów słonecznych z filtrem. Oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dociera aż 85 procent promieniowania odbitego od śniegu, który działa jak lustro. Okulary słoneczne z filtrem zabezpieczają przed jego wpływem  na przednią powierzchnię oka - rogówkę, spojówkę i powieki, a dodatkowo zmniejszają ilość promieni, które dochodzą do soczewki i siatkówki.




Optymalna temperatura
Nasze oczy nie lubią klimatyzacji oraz wentylacji. Wybierając się w zimową podróż  warto ustawić temperaturę na 18 stopni zamiast ponad  20. Im chłodniejsze powietrze w aucie, tym mniej narażamy nasze oczy na wysychanie spojówek czy rogówek. Pamiętajmy, że pracująca samochodowa instalacja klimatyzacji rzadko przechodzi serwisowanie, więc pełno w niej roztoczy i rozmaitych bakterii. Mogą być one powodem dodatkowego podrażniania zmęczonych wytężoną pracą oczu.

Przerwa podczas jazdy
Zaleca się także kierowcom robienie przerwy podczas jazdy, kiedy czują pogorszenie się widzenia.

Krople
Suche oczy najlepiej nawilżać specjalnymi kroplami, które można kupić w aptece bez recepty. Ich zadaniem jest przywrócenie komfortu widzenia, optymalne nawilżenie.





Eliminowanie nadmiernego oświetlenia
Oczy nie tolerują sztucznego światła, szczególnie jarzeniowego. Powoduje ono przekrwienie, podrażnienie, pieczenie oczu. Zmęczenie i problem suchych oczu odczuwamy głównie po okresie intensywnej koncentracji wzroku. Praca przy komputerze, długie czytanie, jazda samochodem powodują, że zmniejsza się częstotliwość mrugania, co prowadzi do dokuczliwych symptomów. Stan ten związany jest z niedostatecznym nawilżaniem powierzchni oka, spowodowanym przez brak łez lub niski poziom ich wytwarzania.

Wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń
Konieczne jest też częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy – trzeba to robić krótko, ale okna muszą być szeroko otwarte – wtedy straty ciepła będą zdecydowanie mniejsze. Istotne jest też odpowiednie nawilżane powietrza w pomieszczeniach, które są ogrzewane. Na rynku istnieje wiele nawilżaczy powietrza, warto zaopatrzyć się w takie, które jednocześnie je oczyszczają.


Zalecaną ochroną dla oka będzie odpowiednia ilość snu (ok. 7 godz.),okłady na powieki z letniej zielonej herbaty. Wskazane jest również profilaktyczne stosowanie „sztucznych łez”, które nawilżą gałkę oczną. Warto też chronić oczy przed dymem papierosowym.


Okulary na czerwonym dywanie !

Posted by Gośka On piątek, 22 listopada 2013 0 komentarze

Witajcie !

Na pewno każdy z Was oglądał filmy, takie jak Zemsta frajerów czy inne tego typu komedie,
w których osoby noszące okulary były wyśmiewane. Na szczęście te czasy odeszły już dawno
do lamusa, a dziś okulary noszone są nie tylko w celu korekcji wad wzroku, ale także jako modny dodatek. Dowodem tego jest fakt, że wiele gwiazd pokazuje się w okularach
w mediach, na ulicy czy nawet występuje w okularach na czerwonym dywanie !
Mam nadzieję, że gdy zobaczycie galerię, którą dziś dla Was przygotowałam, przestaniesz postrzegać noszenie okularów jako przykrą konieczność i zaczniesz nosić je z dumą!

Demi Moor - aktorka

Keira Knightley - aktorka

Magdalena Mołek - dziennikarka

Anna Mucha - aktorka

Agata Młynarska - dziennikarka

Patrycja Kazadi - prezenterka TV

Edyta Górniak - piosenkarka

Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz

Justin Timberlake - piosenkarz, aktor

Kuba Wojewódzki - dziennikarz, publicysta

Startujemy !

Posted by goldeneye On 0 komentarze

Witajcie !

Mam na imię Gośka i razem z moimi koleżankami Jolką, Emilką i Magdą założyłam ten blog aby przekonać Was, że noszenie okularów nie jest wcale takie straszne. Na łamach tego blogu pokażemy Wam wiele ciekawych wskazówek i rozwiązań odnośnie doboru oprawek czy zakładania soczewek oraz odkryjemy przed Wami to, co w modowym świecie piszczy jeśli chodzi o noszenie okularów.
Z nami będziecie zawsze na bieżąco ! Mam nadzieję, że zainteresuje Was nasz blog oraz że tak jak my odważycie się  zobaczyć więcej !

 

Życie jest wspaniałe, należy tylko spoglądać na nie przez właściwe okulary. Dumas Alexandre