Ochrona oczu zimą

Posted by Unknown On niedziela, 24 listopada 2013 0 komentarze

Witam!

Nie tylko osoby o wrażliwych oczach powinny pamiętać o szczególnej ochronie wzroku zimą. Przebywanie na mrozie, wiatr oraz promienie słoneczne  odbijające się od śniegu sprawiają, że oczy są wyjątkowo podatne na podrażnienia. Ponadto zimą oczy męczą się znacznie szybciej . Krótszy dzień a więc konieczność korzystania ze świateł czy klimatyzacja w aucie zmusza je do nieustannego wysiłku. 



Kilka porad o których warto pamiętać!

Okulary przeciwsłoneczne także zimą
Lekarze okuliści proponują, a wręcz nakazują używania zimą okularów słonecznych z filtrem. Oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dociera aż 85 procent promieniowania odbitego od śniegu, który działa jak lustro. Okulary słoneczne z filtrem zabezpieczają przed jego wpływem  na przednią powierzchnię oka - rogówkę, spojówkę i powieki, a dodatkowo zmniejszają ilość promieni, które dochodzą do soczewki i siatkówki.




Optymalna temperatura
Nasze oczy nie lubią klimatyzacji oraz wentylacji. Wybierając się w zimową podróż  warto ustawić temperaturę na 18 stopni zamiast ponad  20. Im chłodniejsze powietrze w aucie, tym mniej narażamy nasze oczy na wysychanie spojówek czy rogówek. Pamiętajmy, że pracująca samochodowa instalacja klimatyzacji rzadko przechodzi serwisowanie, więc pełno w niej roztoczy i rozmaitych bakterii. Mogą być one powodem dodatkowego podrażniania zmęczonych wytężoną pracą oczu.

Przerwa podczas jazdy
Zaleca się także kierowcom robienie przerwy podczas jazdy, kiedy czują pogorszenie się widzenia.

Krople
Suche oczy najlepiej nawilżać specjalnymi kroplami, które można kupić w aptece bez recepty. Ich zadaniem jest przywrócenie komfortu widzenia, optymalne nawilżenie.





Eliminowanie nadmiernego oświetlenia
Oczy nie tolerują sztucznego światła, szczególnie jarzeniowego. Powoduje ono przekrwienie, podrażnienie, pieczenie oczu. Zmęczenie i problem suchych oczu odczuwamy głównie po okresie intensywnej koncentracji wzroku. Praca przy komputerze, długie czytanie, jazda samochodem powodują, że zmniejsza się częstotliwość mrugania, co prowadzi do dokuczliwych symptomów. Stan ten związany jest z niedostatecznym nawilżaniem powierzchni oka, spowodowanym przez brak łez lub niski poziom ich wytwarzania.

Wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń
Konieczne jest też częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy – trzeba to robić krótko, ale okna muszą być szeroko otwarte – wtedy straty ciepła będą zdecydowanie mniejsze. Istotne jest też odpowiednie nawilżane powietrza w pomieszczeniach, które są ogrzewane. Na rynku istnieje wiele nawilżaczy powietrza, warto zaopatrzyć się w takie, które jednocześnie je oczyszczają.


Zalecaną ochroną dla oka będzie odpowiednia ilość snu (ok. 7 godz.),okłady na powieki z letniej zielonej herbaty. Wskazane jest również profilaktyczne stosowanie „sztucznych łez”, które nawilżą gałkę oczną. Warto też chronić oczy przed dymem papierosowym.


0 komentarze:

Prześlij komentarz